Galéria 2015

Jazerské Vianoce

15. 12 – 19. 12. 2015

nove vianoce str

[Best_Wordpress_Gallery id=“70″ gal_title=“vianoce 2015″]

Kúzelné Jazero

14. 12. 2015

Krásna predvianočná atmosféra sa dnes podvečer niesla  na Hlavnej ulici aj vďaka programu “Kúzelné Jazero” a atmosfére, ktorú priniesli Jazerčania  s viac než 240 účinkujúcich a množstvom Vás, ktorí ste nás prišli pozdraviť. Ďakujeme všetkým za podporu a vďaka všetkým, ktorí podporili charitatívny Primátorský punč, ktorý sme čapovali o stošesť.

mesto

[Best_Wordpress_Gallery id=“69″ gal_title=“kuzelne jazero“]

Mikuláš

4. 12. 2015

Mikuláš, čerti, anjelikovia i dobrá víla dorazili do Mestskej časti Košice – Nad jazerom. Bolože to veľa veselého kriku, radosti, básničiek či pesničiek. V kultúrnom centre Jazero sme pre deti pripravili dvojhodinový program, deťom Mikuláš priniesol sladké balíčky a dobrá víla odmenila všetky deťúrence vstupenkami do najväčšieho interiérového ihriska JAYMO, ktoré pôsobí v našej MČ.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=“67″ gal_title=“Mikuláš“]

Partnerstvo s XV. budapeštianskym obvodom sa úspešne rozvíja. 

18. 11. 2015

Delegácia sa na pracovno – oddychový pobyt u nás tešila. I keď Budapešť a Košice niesú od seba tak ďaleko, predsa len program, ktorý im naša mestská časť počas pobytu pripravila, by sami asi ťažko zorganizovali. Prehliadka centra a spoznanie histórie mesta i prechádzka v Mestskej časti Košice – Nad jazerom, návštevy Gymnázia na Poštovej ulici, Východoslovenského múzea, základnej školy v Kechneci, Múzea kinematografie v Medzeve, výstavy hand-made výrobkov, účasť pri otvorení sezóny Košických tuleňov v našej mestskej časti, tvorivé dielne a veľa, veľa návštev, podujatí i rôznych aktivít zažili mladí z mládežníckeho parlamentu aj pracovníci z miestneho úradu XV. obvodu v Budapešti počas štvordňovej návštevy Košíc a okolia. Rozhovory dospelých boli o sociálnej oblasti, kultúre a športe, vzdelávaní, ako aj o fungovaní a financovaní samospráv v Košiciach a v Budapešti. Pripravili sme im i malé prekvapenie. Korčuľovačku v Crow aréne počas jazerského Halloweenu na ľade. Viacerí z maďarských hostí sa priznali, že na korčuliach stáli po prvýkrát, ale vyskúšať si to chceli. A celkom sa im darilo.V pondelok dopoludnia mali stretnutie na miestnom úrade s pani starostkou Ing. Lenkou Kovačevičovou. Vzdelávanie mladých o sebapoznávaní vyvrcholilo posledný deň voľbami starostu, dvoch zástupcov starostu aj prednostu mládežníckej samosprávy. Táto samospráva funguje už 18 rokov  v XV. budapeštianskom obvode, s ktorým má naša mestská časť partnerské kontakty. Oddelenie kultúry pripravilo pre hostí na záver aj kultúrny program, v ktorom vystúpili tanečnice z Gmini, mažoretky, ktoré pod vedením pani Dariny Mášikovej, ktoré už niekoľko rokov reprezentujú našu mestskú časť, hip-hopom potešili aj tanečnice z UNOSTAR a predstavil sa spevácky súbor Jazerčan niekoľkými skladbami, dvoma aj v maďarčine. Recitáciou vtipného príbehu v maďarčine ukončila program pani Eva Tóthová. Po odmeňovaní a ďakovných príhovoroch oboch zúčastnených strán nastalo lúčenie s prianím, aby sa tieto stretnutia opakovali častejšie v Košiciach aj v Budapešti.

[Best_Wordpress_Gallery id=“66″ gal_title=“madari“]

Počítačový kurz pre seniorov

pc kurz

[Best_Wordpress_Gallery id=“71″ gal_title=“počítace“]

 

Halloween na ľade

7. 11. 2015
Rozprávky, čarovný svet, pohyb a energia, to všetko patrí neodmysliteľne k deťom. Spojili sme to celé dohromady a pripravili karneval na ľade pre všetkých malých, ale aj veľkých Jazerčanov. Časť ľadovej plochy sa zmenila na rozprávkový svet, kde o sladké dobroty súťažili kúzelné postavičky. Jazerčania využili príležitosť si zakorčuľovať a príjemne stráviť sobotňajšie popoludnie. Kedže záujem bol veľký, isto pripravíme takéto športovo – zábavné popoludnie aj začiatkom budúceho roka.

[Best_Wordpress_Gallery id=“65″ gal_title=“korčuovačka november 2015″]

halloween 2015

Deň úcty k starším

22. a 23. 10.2015

Múdrosť a skúsenosti aj v podobe vrások na tvárach a striebra vo vlasoch patria k životu a kráse seniorov, ktorí sa vo štvrtok a v piatok stretli v Kultúrnom stredisku Jazero na oslave Mesiaca úcty k starším. Pozvanie prijalo viac ako 200 dôchodcov oslavujúcich v tomto roku 70, 75, 80, 85 a viac rokov. „Možno sa ešte pamätáte, keď ste oslavovali šesťdesiatku. Akoby to bolo len včera… Ale čas neúprosne letí. Možno bola vaša životná cesta niekedy kľukatá, náročná, komplikovaná a vy ste sa pýtali: Prečo? Ale určite i popretkávaná nitkami radosti, šťastia a získaných životných skúseností a múdrosti. Milé oslávenkyne a oslávenci, prajem vám, aby bola jeseň vášho života plná farieb radosti, spokojnosti, ale predovšetkým pevného zdravia.“ Starostka našej mestskej časti takto pozdravila jubilujúcich seniorov. Do milej oslavy sa v rámci kultúrneho programu pridali vystúpeniami deti z materských škôl na Družicovej, Azovskej, Jenisejskej, Dneperskej a Galaktickej ulice, žiaci zo Súkromnej základnej školy z Dneperskej, Bukoveckej, Družicovej a Základnej školy J. Urbana z Jenisejskej ulice. Účinkovali tiež školáci zo Súkromnej strednej odbornej školy z Bukoveckej ulice, Základnej umeleckej školy z Irkutskej ulice, tanečníci z G mini i Unostar. Kyticu uvitú z piesní pridal spevácky súbor Jazerčan. Jubilantov na stretnutí pozdravil primátor mesta Richard Raši a predseda sociálno – zdravotnej komisie miestneho zastupiteľstva Michal Slivka. Medzi seniorov prišla i námestníčka primátora a jazerská poslankyňa Renáta Lenártová, zástupca starostky Bernard Berberich aj viacerí poslanci miestneho zastupiteľstva.

[Best_Wordpress_Gallery id=“59″ gal_title=“jubilanti“]

Jesenná paráda

16.10.2015

Kultúrne stredisko Jazero 16. 10. 2015 rozvoniavalo po celom okolí koláčmi od skvelých kuchárok, ktoré si prišli pomeriť sily v súťaži o najlepší koláč Jazera. Ich vôňa prilákala mnohých návštevníkov z okolia. Súťaž bola súčasťou podujatia „Jesenná paráda“, kde mohli záujemcovia ochutnať z bohatej ponuky sezónnych zákuskov. Prevládali jablkové, no rovnako skvelo chutili aj orechové, čučoriedkové, slivkové, tekvicové…. Na podujatí  bola aj burza receptov, ochutnávky bio kávy, či čaju, pečených gaštanov, baklavy, bio olejov,  ukážky zdravého varenia, tvorba sviečok a tvorivé dielne. Návštevníci sladkým dobrotám prideľovali svoje hlasy a na záver rozhodli takto:
1. miesto-  A. Hlaváčová z Klubu dôchodcov MČ KE – Nad jazerom
2. miesto- Gabriela Dolyáková -kardiotrénerka
3.miesto- ARTEST – polyestetické vzdelávanie znevýhodnenej mládeže                 Každý z výhercov si odniesol praktický balíček do domácnosti a poukážku na nákup, ktorú venovalo klenotníctvo Zirkon.

[Best_Wordpress_Gallery id=“55″ gal_title=“Jesenná paráda“]

Pieskované obrázky Mileny Schmiedt v KS Jazero

30. 09. 2015

Dievčatká a chlapci autorku prekvapili
„Bola som na liečení, a tam som sa zoznámila s človekom, ktorý mi ukázal tvorbu obrazov prostredníctvom pieskovania. Zaujala ma, a začala som to skúšať. Najprv jeden obrázok, po ňom druhý, tretí. Zatiaľ som ich spravila asi šesťdesiat a každý je iný. Ešte ani raz sa mi nepodarili dva rovnaké,“ dozvedáme sa od Mileny Schmiedt, ktorá od dnes vystavuje svoje pieskované diela v Kultúrnom stredisku Jazero. I keď sa tejto zatiaľ dosť nezvyklej technike venuje len od roku 2013, pestrosť motívov a použitie rôznofarebných pieskov potvrdzujú jej cit pre farebnosť, fantáziu, ale i nesmiernu dávku trpezlivosti. Dnes predpoludním sa s ňou stretlo dvanásť detí z Materskej školy na Azovskej ulici, aby v rámci tvorivej dielne tiež skúsili niečo vytvoriť. Najprv pozorne sledovali jej rady a potom sa pustili do tvorby obrázkov. Milenu Schmiedt dievčatká a chlapci prekvapili. Všímavosťou i zručnosťou. Ich dielka s kvietkami, slniečkom či hračkami boli farebné a krásne. Po škôlkaroch sa v rámci tvorivej dielne s touto technikou zoznámili žiaci zo Špeciálnej základnej školy z Rovníkovej ulice. Tvorivými dielňami, ktoré Kultúrne stredisko Jazero organizuje, sa autorke tak trochu plní sen byť lektorkou deťom i dospelým. Veľmi chce, aby sa tejto technike začali venovať ďalší tvorcovia. Najbližšie tvorivé dielne budú 7. a potom 14. októbra. Samotná autorská výstava Mileny Schmiedt potrvá v Kultúrnom stredisku Jazero do 16. októbra 2015.

[Best_Wordpress_Gallery id=“46″ gal_title=“Pieskované obrázky“]

 

Stretnutie riaditeľov

Dňa 29. 9. 2015 dopoludnia sa konalo stretnutie pani starostky Ing. Lenky Kovačevičovej a pracovníčok oddelenia kultúry s riaditeľmi škôl a školských zariadení v Mestskej časti Košice – Nad jazerom. Cieľom stretnutia bolo informovanie o plánovaných akciách v IV. štvrťroku 2015, možnostiach ďalšej spolupráce školských zariadení s Miestnym úradom, informovanie o projektoch a propagácii škôl v rámci medzinárodných vzťahov. Úspešné a podnetné stretnutie bolo doplnené o prezentáciu a výstavu prác detí, ktoré sa zúčastnili Medzinárodného umeleckého tábora v Bernecebaráti 27. 7. – 3. 8. 2015, ktorý organizovala partnerská mestská časť – XV. obvod v Budapešti.

[Best_Wordpress_Gallery id=“48″ gal_title=“riaditelia“]

Letom svetom

29. 8. 2015

Tohtoročné leto sa ukázalo v plnej paráde. Dovolenkujúcim dospelým i oddychujúcim školákom doprialo dostatok slnka a pohody. Záverečnou bodkou za dvoma mesiacmi prázdnin malých i väčších školopovinných bolo podujatie Letom – svetom, ktoré na pláži pri jazere pripravili naše kultúrne strediská. V kultúrnom programe sa predviedli country tancom Detský domov z Uralskej ulice, pásmom moderných tancov Unostar, hodinu vyhrávala populárne hity skupina HUFU, ľudovú nôtu ponúkla skupina Takáčovci a nechýbala ani zumba s Tatianou. Svoje produkty prezentovali O2, Debnička od babičky, Mimi farma a Paleo. Do skladačky zábavy prispela ukážkou amerického futbalu Cassovia steelers, bol tam tiež rozprávkový automat Romana Sorgera, bublinová show, poníky, tvorivé dielne, od Tramtárie skákací hrad. K naj atrakciám rozhodne patrila penová show, o ktorú sa postarali hasiči. Aká teda bola rozlúčka s prázdninami? Jednoducho „bombová.“

 

[Best_Wordpress_Gallery id=“52″ gal_title=“Letom svetom“]

 

Prímestské tábory

13. – 17. 7. a 24. -28- 8. 2015

Prvý  turnus  prímestského  tábora  máme úspešne  za  sebou.  Deti v ňom žiarili šťastím. V druhom turnuse prímestských táborov organizovaných mestskou časťou od 24.8. sme opäť privítali kopec detí. Po zoznámení sa medzi sebou, aj s priestormi kultúrneho strediska sme sa vybrali spoznávať sídlisko a užiť si posledné prázdninové dni s kopcom zábavy. 

Čítajte viac:  https://www.facebook.com/pages/Kult%C3%BArne-stredisk%C3%A1-Iskra-a-Jazero/353711508162198?fref=ts

[Best_Wordpress_Gallery id=“53″ gal_title=“prímestské tábory“]

Ihrisko Talinská

2. 7. 2015

Od včera sa môžu tešiť deti aj ich rodičia v okolí Talinskej ulice. Viac ako 20-ročné detské ihrisko sa dočkalo renovácie. Poslanci mestskej časti odsúhlasili pre Správu mestskej zelene ako správcu ihriska dotáciu 5 000 eur na zmenu jeho zanedbaného vzhľadu. Košická spoločnosť Playsystem, s. r. o. obohatila prostredie o pružinové hojdačky, domček, pohyblivý mostík, šmýkačku. Pribudlo aj 8 lavičiek. Na slávnostnom otvorení bola viceprimátorka Renáta Lenártová,  starostka Lenka Kovačevičová,  zástupca starostky Bernard Berberich a viacerí poslanci miestneho zastupiteľstva. Spoločne pre deti pripravili okrem odovzdania ihriska aj občerstvenie, obľúbené maľovanie na tvár i cukrovú vatu. Pásku slávnostne prestrihovali deti, ktoré budú ihrisko užívať a pre ktoré bolo toto prostredie revitalizované.

[Best_Wordpress_Gallery id=“23″ gal_title=“Talinská“]

 

MDD
30. 5. 2015

Na jazerskom Dni detí bolo detí ako maku.
V Rekreačnej lokalite Jazero sa zišlo v sobotu množstvo malých i veľkých, čo spolu prišli osláviť Jazerský Medzinárodný deň detí, pripravený našou mestskou časťou. Ronald Mc Donald´s, súťaže, poníky, psíky, policajná ukážka, skákacie atrakcie, tancovačky, maľovanie na tvár a bazén plný sladkostí – to všetko bolo pripravené pre deti. Mohli sa zapojiť do skúšok obratnosti, šikovnosti i umu, za ktoré zbierali na jednotlivých stanovištiach body. Ak ich mali osem, toľko disciplín na nich čakalo, mohli si z detského bazéna vybrať niektorú zo sladkostí, ktoré tam na súťažiace deti čakali. Mestskí policajti im za pomoci štvornohého kamaráta Negra pripravili ukážky zneškodnenia páchateľa, kto sa nebál, mal možnosť sa povoziť na poníkoch, „nalepiť“ sa ako netopier na stenu hradu, vyskákať sa na klasickom gumenom hrade, zatancovať si a vyšantiť sa v rytme známych pesničiek, na rýchlosť zo spolu súťažiaceho kamaráta vytvoriť múmiu, vyskúšať si presnú mušku z pištole na broky, prejesť sa cukrovej vaty, jednoducho zažiť toho viac ako dosť. A deti toho skutočne veľa zažili. Snáď večer zaspávali unavené, ale veríme i spokojné, že prežili veselý deň.
[Best_Wordpress_Gallery id=“10″ gal_title=“MDD“]

 

 

StreetBasket

29. 5. 2015

Uplynulý piatok dalo StreetBasketbalu zelenú 22 družstiev z Košíc. Turnaj pripravovala komisia Mládeže, športu a vzdelávania MČ Ke Nad Jazerom, to, že turnaj dopadol na jednotku s hviezdičkou svedčí úsmev na tvárach zúčastnených 
[Best_Wordpress_Gallery id=“11″ gal_title=“StreetBasket“]

 

 

Deň Jazerčanov

22. 5. 2015

Uplynulý piatok patril oslave Dňa Jazerčanov. Aj napriek tomu, že nás troška potrápilo počasie, účasť Jazerčnov bola veľká a podujatie si vychutnali malí aj veľkí. Divadielko, cukrová vata, skákacie hrady, poníky, pátrač Tino, maľovanie na tvár či celý tím animátorov sa postarali o jazerských drobcov. Gulášu, bryndzovým haluškám, grilovanej klobáske – tým dali prednosť tí skôr narodení. Nechýbala atraktívna súťaž vo varení týchto špecialít do ktorej sa nám zapojilo 10 tímov. Bohatý kultúrny program, remeselný jarmok spestrili celé podujatie. Ďakujem všetkým, ktorí podporili toto podujatie, aj vďaka Vám Deň Jazerčanov dopadol na 1*.
[Best_Wordpress_Gallery id=“9″ gal_title=“Deň Jazerčanov“]

 

 

 Divadelné predstavenie „Never básnikom“

10. 5. 2015

V divadelnej sále KS Jazero ste mohli zažiť príjemne nedeľný podvečer Dňa Matiek. Autorská divadelná hra Michala Maguru : Never básnikom s mottom „Nikdy žiadnu nemilovať“ nám skvelí herci predstavili veľmi aktuálnu tému.

 

Otvorenie letnej sezóny v TRIXEN- e
 

2. 5. 2015

V sobotu 2.5. sme otvárali vodnolyžiarsku sezónu v TRIXEN PARKU Košice aj s exhibíciou lyžiarov, s interaktívnym predstavením Divadla HALIGANDA, s Pátračom Tinom, aj s maľovaním na tvár. Všetci si to parádne užili aj napriek oblačnému počasiu
[Best_Wordpress_Gallery id=“12″ gal_title=“Trixen“]

 

 

Košický guláš

8. 5. 2015

Košice je mesto kde to žije. A žilo to dnes aj pri kotlíkoch, v rámci osláv dní mesta Košice sme sa zapojili Mestská časť Košice – Nad Jazerom do súťaže vo varení kotlíkového guláša ..to, že náš guláš bol „najlepší “ svedčí aj tá obrovitánska a jediná rada, ktorá sa počas akcie vytvorila, množstvo Košičanov, ktorí do Rodošta prišli podporiť guláš Jazerčanov – Odborná porota v zložení istého kuchára – nám hlas nedala,ale hlas 4-ročného Samka a 5 – ročnej Sárky a 91 ročnej pani Ester hovorí samo o sebe o našom symbolickom víťazstve Jazerčanov ..
[Best_Wordpress_Gallery id=“8″ gal_title=“Košický guláš“]

 

 

Čarovný svet – Roman Solár
4. 5. 2015

Podvečer 4.5. bol opäť v našom Kultúrnom stredisku Jazero netradičný. Otvárali sme výstavu umeleckej fotografie mladého Jazerčana Romana Solara s názvom „Čarovný svet“. Vernisáž sa niesla v duchu hovoreného slova, ale aj príjemného hudobného vystúpenia Kika Bera s jeho učiteľom Martinom Kubačkom a príjemnými rozhovormi s pozvanými hosťami-amatérskymi, aj profesionálnymi fotografmi, umelcami. Predajná výstava bola pre verejnosť otvorená každý pracovný deň od 5. do 24. 5.

[Best_Wordpress_Gallery id=“49″ gal_title=“roman solar“]

Dni zdravia
23. – 24. 4. 2015

V rámci dní zdravia v MČ Nad Jazerom prebiehala u nás celoslovenská výstava kompenzačných, ortopedických a protetických pomôcok, bola to prvotina na ktorú nás vyzval hlavný organizátor p. Vlado Kačmár, ktorú sme podporili, aby sme mohli dobrej veci a v rámci ducha Spojme srdcia pre zdravie sme spojili srdcia, energiu a vieru 

[Best_Wordpress_Gallery id=“7″ gal_title=“Dni zdravia“]

 

 

 

Beseda s Petrou Nagyovou Džerengovou
18. 4. 2015

Sobotné dopoludnie si na stretnutie s malými i veľkými čitateľmi našla skvelá spisovateľka Petra Nagyová Džerengová v pobočke knižnice Jána Bocatia na Uralskej ulici, kde srdcom stále Jazerčanka chodila ako dieťa.  Okrem začiatkov písania zaspomínala aj na vysokoškolské časy, kedy bola popri vysokoškolskom štúdiu letuškou a neskôr viceprimátorkou Bratislavy. Úžasná žena, mama 4 detí nám venovala hodinku zo svojho času, kedy sa stihla aj odfotiť so svojimi fanúšikmi, ale aj podpísať detské tituly i romány pre ženy.

[Best_Wordpress_Gallery id=“45″ gal_title=“Džerengová“]

Deň učiteľov
27. 3. 2015

„Jeden deň s dobrým učiteľom je viac ako tisíc dní usilovného samoštúdia.“                                                                                                                         (J. A. Komenský) Piatkové popoludnie v našej mestskej časti patrilo pri príležitosti dňa učiteľov oceňovaniu pedagógov roka 2014 mestskej časti Košice- Nad jazerom, za jednotlivé materské školy, základné školy, stredné školy, špeciálne školy, CVČ a Detský domov. Milí učitelia ďakujeme, že vás máme.
[Best_Wordpress_Gallery id=“6″ gal_title=“Deň učiteľov“]

 

 

MDŽ
6. 3. 2015

JAZERO ovládli ženy minimálne v piatkový podvečer, ktorý patril jazerským dámam bez rozdielu veku. Pri príležitosti sviatku žien sme pre dámy pripravili bohatý kultúrny program tvorený prevežne z Jazerčaniek, ktoré sa na podujatí odprezentovali a ukázali, že Jazero má veľa šikovných, úspešných žien či skvelých mám. Pozvanie prijal aj primátor Richard Raši a naša Jazerčanka Renáta Lenártová a p. Bernard Berberich. Ďakujeme všetkým, ktorí podujatie podporili !
[Best_Wordpress_Gallery id=“4″ gal_title=“MDŽ“]

 

 

Prázdninová korčuľovačka
25. a 27. 2. 2015

… deti sú naša budúcnosť . Najobľúbenejším zimným športom je korčuľovanie, tak aj my Jazerčania sme dnes strávili príjemné prázdninové popoludnie na ľadovej ploche. Tí, ktorí nestihli dnes korčuľovačku sú vítaní v piatok 27.2.2015 o 9,30 h , vstupenkou je aj občiansky, samozrejme podmienkou je byť Jazerčanom  Tešíme sa na vás !

[Best_Wordpress_Gallery id=“5″ gal_title=“Prázdninová korčuľovačka“]